środa, 9 lipca 2008

Może zamiast grillowania - wędzenie?





Może zamiast grillowania w ogrodzie chcielibyście spróbować czegoś wytrawniejszego takiego, jak wędzenie węgorzy lub domowych szynek? Poniżej umieściłem jasną i klarowną instrukcję niedrogiej wędzarni domowej. Zapraszam do zapoznania się z treścią.

Instrukcja obsługi wędzarni domowej.


PIERWSZE KROKI
Wędzarnia Domowa (WD) jest produktem wolno stojącym przeznaczonym wyłącznie do użytku zewnętrznego. Wędzarnia posiada specjalnie zaprojektowaną podstawę o powiększonej powierzchni która zwiększa stabilność i zapobiega wywracaniu się. Należy jednak pamiętać aby wędzarnia została posadowiona na odpowiednio utwardzonym podłożu (kostka brukowa, utwardzona gleba) z dala od zbiorników z cieczami lub czynnikami łatwopalnymi. Zaleca się aby wędzarnie umiejscowić w odległości kilku metrów od budynku mieszkalnego.

BUDOWA WD
jest podzielona na dwie zasadnicze części. Część pierwsza „PALENISKO” znajduje się w dolnej komorze w której umieszczamy materiał palny (najczęściej drzewo olchy). Palenisko posiada koryto ułatwiające oczyszczanie paleniska z popiołu. Część druga jest komorą roboczą wędzarniczą. Komora ta wyposażona jest w zawiesia do mocowania haków na których wieszamy przygotowane produkty spożywcze przeznaczone do wędzenia. Na spodzie części roboczej znajduje się przepustnica (blacha z otworami) która zapobiega przedostawaniu się płomieni z paleniska do części wędzarniczej. Z lewej strony WD przy ujściu komina jest zamontowany termometr do pomiaru temperatury wędzenia. Obydwie części WD zamykane są drzwiczkami.

PALENISKO
Przed pierwszym użyciem wędzarni należy wyposażyć się materiał palny (drzewo), rozpałkę (w kostce) oraz źródło ognia (zapałki). Najczęściej używamy drzewa olchy które powinno być wysuszone w naturalny sposób. Do jednorazowego wędzenia potrzebne będą 2-4 małe kawałki drzewa olchy. Umieszczamy na palenisku drzewo i podkładamy rozpałkę. Drzewo rozpalamy przy otwartych obydwu drzwiczkach. Przyspieszy to proces rozpalania i zapobiegnie opaleniu się górny drzwiczek. Kiedy drzewo odpowiednio się rozpali zamykamy obydwie części WD. Od momentu zamknięcia szybkość spalania drzewa ustalamy za pomocą regulatora dopływu powietrza (obrót zgodnie ze wskazówkami zegara – zamykamy dopływ powietrza co spowoduje że zmniejszymy ogień w palenisku; przekręcając regulator w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara – otwieramy dopływ powietrza zwiększając siłę ognia).

W górnej części WD zwanej częścią kominową znajduję się regulator ujścia dymu


Podczas wędzenia musimy pamiętać aby utrzymywać stałą ilość dymu oraz zalecaną temperaturę. Oba parametry utrzymuje za pomocą regulatorów. Regulator paleniska odpowiada za temperaturę a ilość dymu utrzymujemy za pomocą regulatora znajdującego się w części kominowej. UWAGA: Wędzarnia Domowa jest przeznaczona do użytku przez ludzi dorosłych powyżej 18 roku życia. Życzymy miłego użytkowania.

ZA ODPOWIEDNIO PRZEBIEGAJĄCY PROCES WĘDZENIA ODPOWIADAJĄ DWA PARAMETRY:

ILOŚĆ DYMU W PRZESTRZENI ROBOCZEJ
TEMPERATURA WĘDZENIA

Zainteresowanych zakupem wędzarni odsyłam do sklepu na stronę Bastro Business Group