piątek, 20 lutego 2009

Maszynowe obieranie cebuli test porównawczy.

Dużym problemem w kuchniach jest obieranie roślin cebulkowych typu czosnek i cebula. Moi klienci bardzo często pytają mnie o to czy zwykła obieraczka do ziemniaków da sobie radę z obieraniem tego typu warzyw. Aby to sprawdzić przetestowaliśmy u naszych zaprzyjaźnionych klientów trzy urządzenia, które wcześniej u nas zakupili.

1. MAXIM włoskiej firmy Nilma
2. SKBZ 12 firmy RM Gastro
3. Obieraczka do ziemniaków/warzyw A120188 firmy Bartsher

Dane podstawowe
Wsad
1 7 kg
2 12 kg
3 18 kg

Wybór był nieprzypadkowy, ponieważ MAXIM jest urządzeniem przeznaczonym wyłącznie do obierania cebuli, przy SKBZ 12 jest zaznaczenie, że urządzenie nadaje się do obierania cebuli, a ostatnia obieraczka jest typową maszyną do obierania ziemniaków i innych warzyw korzennych. Chcieliśmy sprawdzić rzeczywistą wydajność urządzeń i jakość obierania. Na każdym urządzeniu wykonaliśmy dwie próby z pełnym wsadem i połową wsadu. Czas obierania 2 minuty. Okazuje się, że niezawodnie w obu próbach spisała się tylko włoska maszyna Maxi. Nieźle spełniła swoje zadanie także obieraczka SKBZ, ale przy pełnym wsadzie efektywność obierania była słaba. Obieraczka 18 kg Bartscher nie obrała wystarczająco dobrze, przy czym w drugiej próbie z połową wsadu orane cebule wyglądały podobnie jak SKBZ z pełnym wsadem. Przy nieudanych próbach wydłużyliśmy czas obierania o ponowne dwie minuty. Niestety przy Bartscherze pojawiły się problemy z odpływem wody przy pełnym wsadzie i cały czas obieraczka nie zeskrobywała należycie starych liści cebuli. Masa cierna bębna oklejona była kawałkami liści cebuli. Przy próbach na SKBZ wystąpiły mniejsze, ale podobne problemy, przy czym cebule lepiej były obrane niż na Bartscherze. Przy wypełnieniu SKBZ połową wsadu jakość obierania cebuli była porównywalna. Wniosek jest taki, że wszystkie trzy urządzenia spełniają swoje zadanie. W instrukcji dla urządzenia SKBZ jest informacja, że należy przy obieraniu cebuli wypełniać maszynę tylko połową wsadu i odkręcać maksymalnie zasilanie wodą. Mój wniosek jest taki, że biorąc pod uwagę cenę i jakość urządzenia w połączeniu z jego wydajnością najlepiej zakupić SKBZ 12. Urządzenie Maxi jest bardzo dobrym rozwiązaniem ale jego cena około 5900 EU netto wydaje mi się na naszym rynku za wysoka. Obieraczka Bartscher 18 kg jest urządzeniem typowym do obierania bulw (ziemniaki, selery, buraki itp.) i nie nadaje się do obierania cebuli zwłaszcza, że cena też jest nie mała i wynosi około 7000 PLN netto. Jak na tę cenę całe urządzenie wydaje się trochę za delikatne. Wszystkie obieraczki posiadamy w swojej ofercie, ale naszym zwycięzcą próby obierania cebuli z uwagi na cenę, wydajność, jakość urządzenia i efektywność obierania jest obieraczka SKBZ 12. Poniżej przedstawiamy parametry techniczne zwycięzcy testu.

Obieraczka do ziemniaków z możliwością obierania warzyw korzeniowych i cebuli SKBZ 12 (ID: 11-43613-0000SKBZ12L)
Producent: RM Gastro.

Opis.

Obieraczka do ziemniaków typu SKBZ jest urządzeniem służącym do płukania i obierania [skrobania]: ziemniaków, marchwi , buraków itp., a także cebuli. Przy obieraniu cebuli należy zasypywać połowę wsadu i odkręcać maksymalnie zawór wodny. Dzięki eliminowaniu najbardziej pracochłonnych czynności w procesie technologicznym, płukania i obierania ręcznego, obieraczka z płuczką jest urządzeniem bardzo ekonomicznym, przydatnym w każdej kuchni zakładu zbiorowego żywienia jak: szpitale, sanatoria, zakłady gastronomiczne itd.
Opis techniczny.

Obieraczka do ziemniaków z płuczką składa się z następujących głównych zespołów: zespołu zbiorników, zespołu podstawy, ułożyskowania wałka obieraczki oraz pokrywy. Zbiornik obieraczki posiada drzwiczki i wysyp. Ściany zbiornika obieraczki wyłożone są wymiennymi segmentami, a na dnie znajduje się wirujący talerz. Elementy te są pokryte masą ścierną. Ściany zbiornika obieraczki wyłożone są płaszczem z tworzywa sztucznego. W przypadku starcia się masy ściernej korpus z płaszczem ściernym i talerz dają się łatwo wymienić. Talerz obieraczki osadzony jest na ułożyskowanych wałkach. Zespół zbiorników zamocowany jest do podstawy osłoną samonośną. Wewnątrz obudowy zamocowany jest zespół napędowy z naciągaczem pasów klinowych. Wirujący talerz obieraczki otrzymuje napęd od silnika elektrycznego poprzez koła pasowe i pasy klinowe. W obudowie umieszczony jest wtryskiwacz ze złączką do węża R1/2” lub końcówką wężową. Obieraczka posiada bezpieczny hermetyczny wyłącznik nożny na długim przewodzie, zabezpieczając przed ewentualnymi wypadkami. Wyłączenie następuje poprzez naciśnięcie stopą.
Dane techniczne.
Obieraczka do ziemniaków lakierowana - malowana proszkowo (opcja stal nierdzewna)
Czas obierania: 1,5 - 3 min. (zależy od jakości i wielkości wsadu)
Czas cyklu: 6 min.
Zużycie wody: 2,5 l/min
Potrzebne miejsce na montaż: wymiary w cm: 70 x 95 x 70 w.
Możliwość obierania warzyw korzeniowych i cebuli
moc całkowita 550 W
pojemność 12 kg
masa netto 62 kg
wydajność 200 kg/h
wymiar 49 x 90 w.
Powierzchnia walca i dna pokryta korundem. Elementy te są rozbieralne i podlegają regeneracji.


Obieraczka występuje w dwóch wersjach obudowy, malowana proszkowo lub ze stali nierdzewnej.



Podstawowe elementy mechaniczne
1 Bęben obieraczki
2 Dolna część urządzenia
3 Talerz obieraczki
4 Pokrywa
5 Warstwa robocza bębna
6 Mocowanie łączące
7 Oś mocująca talerz
8 Koło pasowe
9 Silnik elektryczny
10 Odpływ
11 Osłona zdejmowana
12 Osłona stała
13 Śruba uziemiająca



Cena SKBZ 12L wersja malowana proszkowo (ID: 11-43613-0000SKBZ12L) 3660,- PLN netto
Cena SKBZ 12N wersja ze stali nierdzewnej (ID: 11-43613-0000SKBZ12N) 5150,- PLN netto

Opcjonalne wyposażenie:

LS-1/N Separator do obieraczki

Producent: RM Gastro ID: 11-43613-0000SKBZ12,


Separator do obieraczki pojemność 9,2 L pasuje do obiraczek SKBZ 12, 20, 40.
Cena netto: 595,- PLN